Szczeniak BC - co i jak?

Jak PRZYGOTOWAĆ SIĘ na szczenię

Border Collie.
 

Nasze porady i podpowiedzi.

 

 


 

Co musimy nabyć:

 

LEGOWISKO -  Na sam początek nie warto kupować jakiegoś drogiego legowiska.

Szczenięta wszystko gryzą, tarmoszą a także zdażają im się wpadki w postaci siusiu i kupy. Tak więc polecam legowisko, które
łatwo wyprać, np. takie: KLIKNIJ ABY ZOBACZYC

 

KLATKA / TRANSPORTER

Rozmiary okolo: 91 x 61 x 71 cm.

Po co nam klatka lub transporter ( ja ogólnie polecam transportery ) – aby pies bezpiecznie podróżował, aby małe szczenie uczyć odpoczynku, aby w koncu zacząć uczyć czystości pod naszą nieobecność gdy osiągnie już wiek 4 m-cy.
Klatka nie jest konieczna, ale naprawdę bardzo przydatna.

 

 

 

MISKI DLA PSA -  na wodę i na jedzonko

Polecam metalowe. Średnica około 18-20cmZABAWKI -  Najlepiej z niezniszczalnej gumy, firmy KONG - KLIKNIJ ABY ZOBACZYC   fajne są również wszelkie szarpaczki i pluszaczki, tylko trzeba uważać na to aby szczenie nie zjadło środka zabawki. TAKIE ZABAWKI ZNAJDZIESZ TU 

 

JEDZENIE

Każdy z nas chciałby mieć zdrowego silnego psa. Prawidłowa dieta, już matki szczeniąt wpływa na to zdrowie i kondycję przyszłych pokoleń. Bardzo ważne jest karmienie suki przed okresem ciąży i porodu. To w jaki sposób przyłożymy się do diety przyszłej matki, zaprocentuje nam w zdrowiu naszych szczeniąt.
Już po odbiorze szczeniaka musimy zadbać aby starania hodowcy nie poszły na marne i również odpowiednio karmić swojego psa.
Na co zwracam uwagę przy wyborze karmy:
Nawet najlepsza karma jest dla naszego psa trucizną kiedy jest zle przechowywana. Jeśli karma leży w gorącu, tłuszcz w niej zawarty zaczyna jełczeć i staje się powodem chorób wątroby, trzustki. Objawia się to z reguły coraz częściej występującymi biegunkami.
do karmy można zacząć mieszać po kilku tygodniach od odbioru od hodowcy: 

Twaróg

Żółtko jajka

Serduszka lub żołądki gotowane i zmiksowane

Mięso z indyka zmiksowane (ugotowane)

 

My swoje psy karmimy karmą CSJ. Mamy sklep : www.workdogs pl i sprowadzamy tę karmę z UK.

Jest to wyjątkowa karma bo robiona specjalnie pod wymagania border collie. Nie ma w niej zbytecznej chemii a mięso pochodzi z bardzo dobrych źródeł. Właścicielami tej karmy są hodowcy borderów od 3 pokoleń. Najbardziej znani i cenieni na świecie. G. Johnes, Ceri Rundle. Hodowla BLWCH i Moel.

Ich psy są w rodowodach wszystkich znanych psów pasterskich, w tym w rodowodach naszych pociech.

Bardzo zależy nam aby przez pierwszy chociaż rok szczenięta były karmione tą karmą, ponieważ jest bardzo dobrze strawna, ma ziółka na stawy i dobrze na niej łobuzy rosną.

Najpierw podajemy rodzaj CP27, CP30, a po 8 m-cu CP 24/CP21. Po roku przechodzimy na inne. Jesli dalej tej firmy to my poradzimy, jesli bedziecie chcieli zmienic to takze pomozemy.

Karma jest dostepna w naszym sklepiku www.workdogs.pl

 

Karmienie szczenięcia : do 3 miesiąca – 4xdziennie, od 3 do 5 miesiąca : 3 x dziennie, od 5 – 2x dziennie. Można tak zostawić a można po ukończonym roku karmić raz dziennie. Wodę pies musi mieć cały dzień.

 

 

SMAKOŁYKI / NAGRÓDKI


W pierwszych miesiącach tylko naturalne. W naszym sklepie mamy ze skór ryb, lub naturalne poppetsy, ale moze tez byc gotowane serduszko, żołądek itd. Byle nie sztuczne.
Bardzo fajne smakołyki wspomagające funkcje stawów - raciczki i tchawice, zawierające dużą ilość kolagenu.

Bardzo dobre do chrupania są kurze łapki (surowe, nie preparowane)

Jeśli chcecie dać psu kość to powinna to być kostka cielęca lub wołowa z dwiema „główkami” i pilnujemy  żeby pies obryzał tylko główki a resztę wyrzucamy bo łamie się na ostre igły, które mogą być niebezpieczne.
Szczeniakom nie dajemy kości ze ścięgien ( preparowanych ) ani uszu. Takie atrakcje pies może mieć dopiero po 1,5 roku. Kości ze ścięgien bardzo psują psom zęby także nie należy ich nadużywać.

Najlepsze są naturalne przysmaki.

 

 

DODATKI żywieniowe na stawy:

Od 3 m-ca do 10m-ca stosujemy preparaty na stawy np. GLYKAN - bardzo dobrej jakości preprat na stawy lub CANIVITON FORTE 30 lub ( te dwa sprawdziliśmy na własnych psach ). W razie kulawizny trzeba zawsze skontaktować się z weterynarzem. Nigdy nie leczymy młodego psa na własną rękę.
doskonale sprawdza się także preparat z poroża jelenia, nautralny i doskonale wchłaniający się o nazwie Cervicorn.
te preparaty znajdziemy tu:  KLIKNIJ ABY WEJŚĆ 

Nie dajemy młodym psom wapna!

 

PIELĘGNACJA:

Potrzebujemy: szczotkę tzw. pudlówkę

 

metalowy grzebień:

 

Szampon dla szczeniąt,

cążki do pazurków,

narzędzie do wyciągania kleszczy

preparat do czyszczenia uszu.

 

Oczywiście potrzebujecie także OBROŻĘ i SMYCZ

dla szczeniąt polecamy lekkie parciane produkty. Można ich w tej chwili dostać bez liku.


Przewóz szczeniaka:

 

Jeśli jedziemy pociągniem – koniecznie mały transporter ( taki jak na większego kota )

Jeśli autem, to możemy zabrać duży transporter, lub jeśli jedzie nas więcej osób to wystarczy kocyk i możemy na tylnym siedzeniu pieska przewozić. Konieczne są ręczniki papierowe. Miseczka do picia ( przegotowana woda ostudzona ). Jeśli będzie gorąco to trzeba mieć ręcznik, ktory moczymy w wodzie i piesek bedzie mogl troche sie schłodzic. ( zwykle kladzie sie brzuszkiem na mokrym na chwilke ).Opieka weterynaryjna:

 

Szczeniaczek zwykle u nas jest 3 krotnie odrobaczony i 1 raz zaszczepiony.

Taki maluch będzie wymagał specjalnej troski.

Odrobaczenie pieska jest ważne ponieważ każdy szczeniak ma robaki.

My odrobaczamy co 10 dni ale jak szczeniak juz trafi do was, trzeba będzie go odrobaczać do 6 miesiąca co miesiąc ( minimum tydzien przed szczepieniem ). Od 6 m-ca w zaleznosci od potrzeby lub raz na pol roku.

Szczepienie, ktore dostaje u hodowcy to pierwsze szczepienie. Po kilku tygodniach, zwykle 3 od pierwszego szczepienia, szczepimy powtórnie, a pozniej jeszcze raz na wszystkie choroby. Szczegółowy harmonogram musicie ustalić ze swoim weterynarzem.
Bardzo ważne jest zabezpieczenie szczeniaka przed pchłami i kleszczami. U weterynarza można kupić preparaty, ktore zabezpieczą wasze szczenięta. Dostępne od 8-9 tygodnia życia.

 

Warto mieć w domu saszetki SMECTY na wypadek rewolucji zolądkowych.

Z wszelkimi problemami trzeba dzwonić do nas, zawsze pomożemy.

 


 

 

Czego uczymy po przyjechaniu do domu:

 

Uczymy szczeniaka jego imienia. Wołamy, natychmiast nagradzamy.

Wszystko co szczeniak robi, a co będziemy chcieli żeby dorosły pies robił, nagradzamy.

Wszystko co nam się nie będzie podobało u dorosłego psa,korygujemy (np. skakanie na nas).

Uczymy małego szczeniaka przynoszenia różnych rzeczy w pysku, zawsze chwalimy i dajemy nagrode ( smakołyk, poglaskanie, poszarpanie się aportem).
Uczymy psa pobytu w klatce lub innym ograniczonym miejscu pobytu i od pierwszego dnia zostawiamy go tam samego, aby później  nie było z tym problemu.

Uczymy chodzenia na luźnej smyczy, chodzenia przy nodze.

Uczymy siusiania na komendę i w odpowiednim miejscu.

Nie należy czekać ze szkoleniem szczeniaka na żaden określony wiek. Im wcześniej, tym lepiej.

Jeżeli udajemy się ze szczeniakiem na zorganizowane szkolenie, to nie robimy wszystkiego co robią dorosłe psy, ani nie ćwiczymy tak długo. Mały piesek nie koncentruje się tak dobrze jak dorosły. Potrzebuje więcej przerw i krótszego szkolenia. Poza tym, młody szczeniak nie może być forsowany fizycznie, aż nie rozwinie mu się ostatecznie układ kostny.

Poniżej lista czego można uczyć malucha w pierwszych 8 tygodniach pobytu u was (niekoniecznie w tej kolejności):

reagowanie na swoje imię (przywołanie na imię)

przywołanie

siusianie na komendę

siad

waruj

stój

puść (zabawkę z pyska, wymiana na smakołyk)

aport (tylko branie w pysk i wybieganie po aport, bez oddawania)

chodzenie przy nodze

łapanie zabawki w powietrzu, rzuconej do pyska

znajdź zabawkę (poszukaj i weź w pysk jakąś zabawkę)

na miejsce (włażenie do legowiska lub klatki)

zabawy węchowe, szukanie zabawki

 

Główna zasada, to nagradzać wszystko co prowadzi do wymaganych później umiejętności, lekko korygować lub ignorować niepożądane zachowania (jeżeli nie są samonagradzające), zapobiegać niepożądanym zachowaniom, które mogą być samonagradzające. Nie pozwalaj psu robić nic, czego nie będziesz chciał widzieć u dorosłego psa.
Dla przykładu: nie chcesz żeby dorosły pies skakał na Ciebie przy powitaniu. Od początku NIGDY nie pozwalasz psu skakać. Kucasz do witania się, nagradzasz siad. Uczysz psa celowo siadu i to jak najczęściej nagradzasz.  Gdy się zdarzyło, że pies skoczył na Ciebie, natychmiast odwracasz się i odchodzisz, w żaden sposób nie okazujesz zainteresowania tym zachowaniem (nie patrzysz na psa, nie mówisz do niego, nie dotykasz). Nagradzasz za to siad dla kontrastu.
Tak samo ze wszystkim. Jeżeli nie chcesz żeby pies właził na kanapę, nigdy mu nie pozwól na nią wejść. Zapobiegnij temu gdy włazi pierwszy raz, żeby nie zasmakował w tym włażeniu. Jeżeli Ci to nie przeszkadza, to naucz tylko włazić i złazić na komendę.

Przede wszystkim pamiętaj, żeby tak ustawiać szkolenie, żeby pies odnosił sukces i żebyś Ty mógł go za to nagradzać. No i nie spiesz się, bo kto się spieszy, robi dwa razy ;-) Bądź pro aktywny, zapobiegaj wystąpieniu niepożądanych zachowań, ucz zamiast tego pożądanych. Nie przerażaj się, ze tyle do uczenia, to świetna zabawa!

 

Pamiętaj – szczenie to nie pies dorosły

 

-       Nie wolno mu skakać z kanapy (bo zepsuje sobie stawy)

-       Nie wolno mu chodzić po schodach do 6 miesięcy

-       Na plaży jak najmniej do 6 miesięcy (zbyt miekki piach to ryzyko dla łap) nie chodzimy po  śliskich powierzchniach ( panele i kafle jeśli są śliskie to przykrywamy wykładziną)

-       Nie wolno przeskakiwać przeszkód i skakać do frisbee przed ukończeniem wzrostu.

-       Socjalizować – od razu. Zabieramy psa wszędzie gdzie to tylko możliwe.: park, sklep, ulica, przystanki, autobusy, psie placyki, skupiska ludzi.(oczywiście nie prowadzamy go w miejsca gdzie mogą być chore psy dopóki nie zakonczymy kompletu szczepień) Jeśli pies jest przed szczepieniem, to zabieramy go w torbie.

 

Jakie książki polecamy początkującym właścicielom border collie:
 

Szczenie Doskonałe – Gwen Bailey
Posłuszeństwo na codzień – Inki Sjosten
Dobry pies - Jon Katz  - Wydawnictwo Galaktyka

Zapomniany Język Psów - Jan Fennel - Wydawnictwo Galaktyka

 


 


 

ciąg dalszy nastąpi niebawem :)

 

 
Magdalena Michalska
+48 792 737 176

Piotr Michalski
+48 792 246 076

Kontakt meilowy:
psiejstwo@gmail.com

KIELNO/koło Gdyni - POLAND