Zanim kupisz BC


Zastanów się czy w ogóle chcesz mieć psa
 

Pies to wielka miłosc, wielka radość ale również wielka odpowiedzialność. Samo kupno psa nie jest rzecza łatwa w obecnych czasach. Istnienie wielu pseudohodowcow stwarza wielkie ryzyko dla przyszlych wlascicieli. Kupno psa ze złego źrodła, to jak kupno przysłowiowego kota w worku. Czasem trafi się na fajnego psa, ale jest to bardzo rzadkie i nie warto ryzykowac. Przecież pies to decyzja na minimum 10 lat. Musisz zastanowic się czy naprawde stać Cię na nowego towarzysza. Czasem warto poczekac nawet rok czy dwa na nowego członka rodziny. Na pewno zaprocentuje to w przyszlosci. Wszelkie decyzje podjete naprędce nie sa dobre. Obecnie w Polsce mamy już wiecej profesjonalnych hodowli, gdzie nie liczy się tylko na zyski.
Sa już hodowcy, którzy kieruja się dobrem psa, odpowiednio planuja krycia, kształtują nie tylko eksterier (wyglad), ale i psychikę a także zwracają uwagę na zdrowie.
Czasem, kupujac psa z niepewnego zródła, możesz kupić psa, który wyglądem tylko będzie przypominał bordera, ale charakter jego będzie mocno odbiegał od wzorca. Jeśli chcesz kupic dobrego borderka musisz zorientować się w pogłowiu tych psów w Polsce lub zagranicą. Musisz odwiedzić zawody sportowe lub pasterskie, hodowle, zobaczyć, która hodowla ma typ psa odpowiadajacy Twoim wymaganiom. Adresy hodowli możesz znalezc w Zwiazku Kynologicznym lub na naszej stronie w dziale linki
 
Kupujac psa musisz być całkowicie pewny, ze kupujesz go z dobrego źrodła, ze będzie wyglądał tak jak sobie tego życzysz i że jego charakter będzie Ci przysparzał samych radosci.


 

  Kupujac border collie musisz pamiętać o kilku sprawach:
Bez względu na to czy zamierzasz kupić szczeniaka czy dorosłego psa, jest dużo spraw, o których powinieneś pamiętać przed zakupem.
Musisz pamietać o tym że:

Psy uwielbiaja zabawę!
każdy pies potrzebuje regularnego ruchu, aby utrzymać dobrą forme i zdrowie. Psy, które nie maja wystarczajco zajeć, tyją, staja się gnuśne, smutne i nieszczesliwe a czasami nawet agresywne! Na ogół pies zażywa tyle ruchu, ile chce jego własciciel. Musimy pamiętać, że border collie to psy pasterskie i jeśli nie będziemy dla nich wystarczajaco ciekawi to po prostu znajda sobie ciekawsze zajęcie...

Psy potrzebują dobrego jedzenia!
Karm swojego psa odpowiednia żywnoscią. Za odpowiednia żywność uważam szczenięcy pokarm dla szczeniąt, pokarm z mniejszą iloscia bialka i tluszczu dla otylych lub starszych psów oraz wzbogaconą karmę dla psów szczególnie aktywnych lub żywienie naturalne.
My karmimy swoje psy karmą CSJ, która sprawdza nam się od kilku lat : http://www.workdogs.pl
Dobra karma oznacza zdrowie, a przecież to dla nas najważniejsze.

Psy potrzebuja szkolenia!

Celem szkolenia jest zdobycie posłuszeństwa nad psem w parku, na ulicy i w domu, możliwosc brania udziału w konkursach posłuszenstwa, umacnianie wiezi jaka łaczy Ciebie i Twojego psa. Szkolenie nigdy nie powinno być dla psa czys niemiłym. Musimy pamietac o tym, ze psy szybko się nudzą i potrzebują zdecydowanego i ciekawego pana. Musimy szkolic je poprzez zabawe, wtedy będą chetnie wspolpracowały. Border Collie to dość wszechstronne psy, mogą brac udzial w konkursach posłuszenstwa, agility, frisbee, w trialach i zawodach pasterskich, w konkursach tropienia, być ratownikami i poprostu...
przyjacielami z których możemy być dumni!

Psy kosztują!

Pieniądze które zapłacisz za psa,to dopiero początek wydatków jakie Cię teraz czekają. Pomysl o pożywieniu, pielęgnacji , akcesoriach typu smycz, obroża, kaganiec, zabawki, miski, legowiska, weterynarz, koszty szkolenia, ewentualne koszty naprawy wyrządzonych szkód....i jeszcze chcesz mieć psa?

Psy chorują!

Niestety Border Collie nie są całkiem zdrową rasą. Kupując psa musisz sprawdzić czy jego rodzice są badani pod kątem:
Dysplazji
Chorób oczu takich jak: PRA, KATARAKTA, CL, CEA (niestety tylko na CEA są badania genetyczne, na resztę chorób oczu nie ma takich badań, musisz więc sprawdzić czy rodzice byli badani klinicznie maximum rok przed poczęciem szczeniąt ) Mimo, że rodzice będą klinicznie (specjalistyczne badanie okulistyczne) na niektóre choroby, nie uchroni Cię w 100% przed chorobami oczu. Ponieważ nie ma badań genetycznych i oboje zdrowi rodzice mogą być nosicielami danej choroby i dać chore szczenię. Także musisz brać to również niestety pod uwagę.

Psy potrzebują opieki !

Psy nie zadbają same o siebie.
To Ty musisz pamiętać o szczepieniach, odrobaczeniach, badaniach corocznych, o jedzeniu, o zabawie, o tym ze jest im zimno, czy smutno, o tym, ze potrzebują ruchu, towarzystwa, ciekawych zajęć. To Ty jesteś za nie odpowiedzialny.

Psy potrzebują Ciebie!

Najważniejszą sprawą dla bordera jest akceptacja i miłosc ze strony Pana. Sa wtedy takie szczesliwe!
 
  Co musisz mieć zanim przyniesiesz do domu szczeniaka:

 

 • BRAMKI lub kojec (aby utrzymac pieska w jednym miejscu)
 • Szczoteczkę, grzebień i obcinacz do pazurków
 • Miseczki odporne na pogryzienie oraz mycie w goracej wodzie (jedna do wody, druga do jedzenia)
 • Płaska lub pleciona obroza ze sprzaczką - ale nigdy nie dlawiaca, lub kolczatka!!!!
 • Najwyższej jakosci karma dla szczeniat, najlepiej polecona przez zufanego weterynarza lub hodowcę. Pamietaj, że pierwszy rok życia psa to bardzo ważny okres w jego życiu.
 • Lekka smycz długosci około 1,5 metra.
 • Zabawki i gryzaki
 • Bezpieczny środek przeciw pchłom i kleszczom
 • dobry preparat na stawy, który ja podaję zawsze do ukończenia roku


  Jak dbać o borderka


Kiedy już przyniesiesz do domu swojego małego przyjaciela rozpoczyna się Twoja przygoda z border collie :) ! Pierwsze godziny są niezwykle istotne dla Ciebie i Twojego psa. Musisz sprawić by szybko Ci zaufał i zbyt długo nie tęsknil za domem. Prawidlowy psychicznie border nie będzie się zbytnio przejmował rozłąką a twoje mieszkanie powinno zamienić się w małe pobojowisko ;) jak po przejściu tornado! ;) Jest ciekawski, pełen temperamentu, ale może nie czuje się jeszcze pewnie. Uważam, że pierwszą noc powinno spędzic się razem ze szczeniakiem. Nie namawiam koniecznie do spania ze szczeniakiem w jednym łóżku, ale jedną noc możemy się przespać na materacu na podłodze. Piesek nigdy dotąd nie był sam w nocy. Nie pożałujesz. Już nastepnego dnia rano szczenie będzie chodziło za Tobą jak za..PANEM:)
Od początku pokazuj szczeniakowi co mu wolno a czego nie. Pamietaj, że nauka szczeniaka to bardzo ważne i odpowiedzialne zajęcie. możesz niechcący, przez swoją niewiedzę dużo nabroić, dlatego takie ważne jest wcześniejsze zapoznanie się z tym co trzeba robić. Szczeniaka nie powinno się karcić mocno. Wystarczy odwracanie uwagi, czasem skorygowanie. Pamiętaj, że pies poznaje świat zębami i jeśli przeszkadza Ci to, że pies gdzieć zostawi swoje odciski ząbków, to lepiej zrezygnuj z psa. Twój borderek będzie szybko rósł. Pamietaj, że nie powinno się forsowac młodego psa. Do roku nie powinien długo i forsownie biegać ( chodzi głównie o szaleństwa z psami i skręty, hamowania), biegać przy koniu, czy rowerze skakać wysoko. Oczywiście powinien dużo chodzić. Powinieneś zapoznawać go stopniowo z otacząjacym go światem. Powinien chodzić wszędzie gdzie tylko będzie chodził jako dorosły pies, na ulice, do we sołego miasteczka, na stację kolejową. oczywiście robimy to wszystko z głową.

Siersc bordera wymaga czesania i usuwania martwego podszerstka oraz sporadycznie kąpieli. Jeśli zamierzasz wystawiac swego psa na wystawach wtedy należy psa  wykąpać i odpowiednio przygotować, pielegnacja powinna się odbywac przed kazdym pokazem.

Border Collie to psy bardzo madre.Powinny mieć jakieś zajęcie. Ja szkolę moje psy pod kątem posłuszenstwa, tropienia, pasterstwa, frisbee, dogdance oraz pomoc dla niepełonsprawnych. Można szkolic je również do ratownictwa. Cokolwiek będzie robił nasz border będzie bardzo szczęśliwy. Potrzebuja także ruchu, jak to każdy pies.   Jeśli możesz już spuszczac swego psa ( bo potrafi przyjść na zawołanie ) to pamietaj o tym, żeby było to z dala od samochodow i innych tego typu niebezpieczenstw.


  Jak znaleźć dobrego hodowcę?
 
Weź psa od człowieka który:
 • Opowiada chętnie o swoich psach, mówi dużo o szczeniakach z których masz wybrać tego jedynego. Podaje Ci informacje o temperamencie szczeniąt.
 • Nie wychwala siebie kosztem innych hodowców, nie mowi Ci, że tylko od niego mozesz kupić dobrego psa, bo wszystkie inne hodowle sa złe, takie i siakie.
 • Dobry hodowca pozwoli Ci na wykonanie testow psychicznych swoich szczeniąt, pomoże Ci w ich wykonaniu i nie bedzie czuł się obruszony.
 • Hodowca zawsze powinien hodowac psy tak dobre, albo lepsze od ich rodziców. Ważne jest czy hodowca mądrze planuje krycia. Jeśli masz więcej doświadczenia możesz spróbować rozszyfrowac rodowody i dowiedzieć się więcej o przodkach psiaka i czy dane krycie da dobre rezultaty.
 • Pamiętaj, że najważniejsze sa psy. Czasem możesz spotkać niemiłego hodowcę, ktory jednak bardzo kocha psy i poświeca im sporo pracy. Dlatego nie rezygnuj jeśli hodowca nie jest dla Ciebie miły. Patrz na psy, na to co o nich mowi i jaki one mają stosunek do niego.
 • Oczywiście głownie zwroć uwage na charakter matki, jeśli wita się z Tobą, jest pogodna, to bardzo dobry znak. Suka moze być trochę zaniepokojona obcą osobą, ale nie powinna sią bać ani okazywać agresji. Popatrz na psy, ktore mieszkaja w tym domu. Tak w przyszłosci będzie wyglądał Twój pies, tak pewnie się bedzie zachowywał. To bardzo ważne. Nie możesz ulec urokowi słodkich szczeniaczków.
 • Powinienes podpisać z hodowcą umowę kupna - sprzedaży. Otrzymać od hodowcy metrykę psa, ksiażeczkę zdrowia. oczywiście szczenię powinno być zaszczepione pierwszym szczepieniem.
 • Rozmawiaj z hodowca jak tylko długo możesz. Staraj sie rowniez zachować z nim kontakt, z resztą każdy dbający o swoje psy hodowca bedzie chciał, utrzymać kontakt i dowiadywać się o swojego pieska.
 • Również ważne jest to czy hodowca i o co pyta Ciebie. Czy interesują go warunki w jakich bedzie mieszkał pies, czy interesuje się jego przyszłym życiem, czy bedzie uprawiał sport, pracował, co będzie robił itd.
 • Jeśli nawet ufasz już hodowcy pamiętaj, jeśli kupujesz psa dowiedz się wcześniej jakie cechy powinien miec szczeniak , głownie chodzi tu o zgryz,(powinien mieć nożycowy), oczywiście szczenię może mieć leciutki tyłozgryz.
 • Zwróć uwagę, jeśli kupujesz psa samca na to czy ma dobrze rozwinięte jądra i czy znajdują się one w worku mosznowym. Obejrzyj rownież żebra, czy nie są powyginane do zewnątrz, czy brzuch szczeniaka nie jest przesadnie spuchnięty. czy szczenie ma czyste oczy, uszy i nozdrza.

 


  W jakim wieku najlepiej jest wziąć szczeniaka?
Większość ludzi uważa, że sześć tygodni to najlepszy wiek by wziąć szczeniaka. Moim zdaniem lepiej gdy szczenie ma 7 tyg. i więcej. Szczenię jest już wtedy odpo wiednio wykształcone, zsocjalizowane. Jeszcze w siódmym tygodniu szczeniaki dużo się ucza od siebie. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza dla tych ludzi, którzy będą mieli tylko tego jednego psa. Ale rozwnież dla ludzi posiadajacych już inne psy, ponieważ szczenie musi potrafic znaleźć się w nowym stadzie. Jeśli chodzi natomiast o psa do sportu czy pracy i jeśli mamy już doswiadczenie w wychowywaniu psów, polecam zabranie go w wieku 6,5 - 7 tyg. Pamiętajmy o tym, żeby szukać szczeniaka, który był chowany, w domu między ludźmi. Tak aby dochodziły go normalne odgłosy domowego życia - rozmów, śmiechów, nawet kłótni, grającego telewizora, telefonu, itp. Na pewno nie kupuj psa chowanego w klatce na dworze, czy piwnicy. Pamiętaj, wszystkie szczeniaczki wygladają słodko, ale nie ulegaj pokusie wziecia tego najbiedniejszego siedzacego samotnie w kacie. Prawie na pewno wyrosnie z niego pies o słabym, a może nawet lękliwym charakterze. Rozsądek musi wziąć górę. Wybierz pieska, który jest wesoły, kontaktowy, smiały, ale nie niezależny, agresywny.

Mamy nadzieję, że trochę Ci pomogliśmy.

 

 
Magdalena Michalska
+48 792 737 176

Piotr Michalski
+48 792 246 076

Kontakt meilowy:
psiejstwo@gmail.com

KIELNO/koło Gdyni - POLAND